Tatry Podhorie

Veľký Slavkov

Okolie Veľkého Slavkova na južnom svahu Vysokých Tatier pod Slavkovským štítom bolo osídlené nepretržite od eneolitu. Chotár Slavkova bol osídlený už v praveku, na pahorku s výhľadom na popradskú kotlinu. Hradisko neskôr prebudované na mohutnú pevnosť, ktorá ľahla popolom a len keramika, spony, železné klince a kovania dokazujú ich existenciu. Na občerstvenie odporúčame tradičné slovenské jedlá podľa pôvodných receptúr v reštaurácii Salaš.

Archeologická lokalita na ostrovnom pahorku Burich prezrádza, že kedysi ležala obec severnejšie, bližšie k Tatrám. Miesto Burich vyzerá ako „hríbik“ a je cieľom vychádzok obyvateľov obce aj návštevníkov. Trasa od rímsko-katolíckeho kostola v strede obce až ku Barichu je dlhá as 3,1km a tak to za 45 minút zvládnu aj rodinky s deťmi: Na horských bicykloch sa dá pokračovať smerom do Starého Smokovca či do Gerlachova s meniacimi sa výhľadmi na majestátne Tatry.
Najstaršia zmienka o Veľkom Slavkove pochádza z roku 1251, kedy sa tu usadili Nemci a Slavkov sa zaradil medzi spišské mestá, ktoré užívali výsady Spoločenstva spišských Sasov z roku 1271. V obci je rodný dom a tiež pomník významného lekára MUDr. Michala Guhr-a (1873–†1933), priekopníka lyžovania, sánkovania a turistiky vo Vysokých Tatrách.

Chotár Veľkého Slavkova siahal hlboko do Vysokých Tatier a jeden z ich najvýznamnejších štítov má názov podľa neho – Slavkovský štít (2452 m). Písomná zmienka o trojdňovom výstupe na tento štít v júni 1664 sa zachovala vďaka Jurajovi Bucholtzovi v opise z roku 1718. Kedysi prevažne nemecká obec – GrosschlagendorfVeľký Slavkov je dnes modernou obcou a svojou polohou sa stáva ideálnym východiskom pre návštevníkov Vysokých Tatier. Turistom ponúka ubytovanie a stravovanie v útulných penziónoch a rekreačných zariadeniach, ale aj v súkromí. Do Tatier sa hostia dostanú električkou. A iba na skok od Veľkého Slavkova sa nachádzajú aj významné historické pamiatky v Poprade – Spišskej Sobote, Kežmarku či Levoči.

0
You don't have permission to register