Top miesta v regióne

Top 10 regiónu

Lomnický štít
1

Vysoké Tatry
Vysoké Tatry patria medzi najväčší klenot Slovenska. Ponúkajú viac ako 600 km značkovaných chodníkov, 25 štítov vyšších ako 2500 m.n.m, nádherné ľadovcové plesá a nezabudnuteľné výhľady.

Cestou na niektorú z vysokohorských chát môžete stretnúť nosičov, čo je niečo výnimočné a Slovensko je jediná krajina, kde nosičstvo existuje.

2
Kráľová hoľa
Túto horu asi najviac preslávila známa slovenská ľudová pieseň. Práve na Kráľovej holi sa nachádza  Dôležitý triangulačný bod Slovenska, pramenisko a rozvodie najväčších slovenských riek: Váhu, respektíve Čierneho Váhu, Hrona, Hnilca, Hornádu. Od roku 1960 je tam postavený televízny vysielač, ktorý slúži aj ako útočisko pred schovaním sa pre turistov.
Kráľová hoľa
Liptovská Teplička
3

Liptovská Teplička
Rázovitá podhorská obec Liptovská Teplička (okr. Poprad) je známa najmä unikátnymi zemiakovými pivnicami. Návštevníkom pripomínajú drobné hobitie domčeky. Turisti však túto obec obľubujú aj vďaka zachovanej tradičnej architektúre, najväčšiemu stodolištiu na Slovensku a malebnej prírode. V posledných rokoch sa obľube tešia aj tradičné BIO výrobky.

Hobitie domčeky – blog. Pozrite si tiež video o Liptovskej Tepličke.

4

Nová Lesná – kolíska horských vodcov
Práve z tejto malej obce, ktorá je len pár kilometrov od Smokovcov pochádza viac ako 80 záchranárov, horských vodcov a nosičov. Tí sú dnes známi nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Ak sa chcete o ich živote dozvedieť viac, tamojší Park je miesto, ktoré musíte navštíviť.

Nachádzajú sa v ňom informačné tabule s menami, tí najvýznamnejší tam majú aj životopisy. Ľudia si

môžu prečítať napríklad to, na akej expedícii boli alebo čo dosiahli. V parku sú aj nadrozmerné drevené sochy vodcov v dobovom oblečení a lavičky s operadlami v tvare horolezeckej skoby.

Dobový záznam hovorí o tom, že v roku 1834 Ján Still, tiež rodák z Novej Lesnej, vyšiel ako prvý na Gerlachovský štít. Meno tohto horala pripomína v obci aj pamätná tabuľa.

Nová Lesná – kolíska horských vodcov
Golf Veľká Lomnica
5

27 jamkové golfové ihrisko
Jediné golfové ihrisko priamo pod Lomnickým štítom a len 5 km od Tatranskej Lomnice sa nachádza vo Veľkej Lomnici. Black Stork golfový areál ponúka 27-jamkové ihrisko (3 kombinácie ihrísk), driving range, kryté odpalisko, chipping area, putting green, golfová akadémia a golfový simulátor; samozrejmosťou je požičovňa golfovej výstroje, golfová škola, individuálne tréningové hodiny. Vstup na kryté odpalisko a tréningové plochy je zadarmo. Každé z troch 9-jamkových ihrísk má svoje špecifiká a sú malebné. Ponúkajú rozprávkové výhľady na celú panorámu Vysokých Tatier

6

Kočiarové múzeum Pavla Baláža
Jedinečné múzeum, ktoré zaujme nielen dospelých, ale aj deti. V múzeu môžete vidieť rôzne druhy kočov z rôznych období. Tohto času zbierka obsahuje 30 kusov rôznych kočiarov a saní a množstvo iného materiálu. Napríklad sedlá z prvej a druhej svetovej vojny, anglických postrojov šľachticov Bornemiszovcov, ktorí sa zaslúžili o založenie jazdectva pod Tatrami alebo poprsných pohrebných postrojov na štvorzáprah grófa Andrassyho. Vstup do múzea je zdarma, respektíve dobrovoľný po telefonickej dohode, denne. Vo štvrtok, piatok a sobotu v poobedňajších hodinách. Pútavým rozhovorom sa môžete oboznámiť s každým kočiarom zbierky a na požiadanie je možné zhliadnuť ručnú výrobu kočiarových postrojov.

Kočiarove múzeum Pavla Baláža
Vernár
7
Vernár
V doline Vernárskeho potoka na rozhraní dvoch národných parkov Slovenský raj a Nízke Tatry láka hostí divá príroda a lesné bohatstvo: prírodné rezervácie Mokrá, Vernárska tiesňava, Barbolica, Tri kopce, Hnilecká jelšina a Sokol s množstvom chránených a ohrozených druhov rastlín. Všade rastú smreky, jedle, buky, borovice a smrekovec, v dolinách javor a tis. Oplatí sa vyjsť si na Hranovnické pleso s travertínovými terasami. Tesnina pri vstupe do obce je pamiatkou na boje počas II. svetovej vojny, keď bývalá škola bola povstaleckým sídlom počas SNP, nájdete tu aj partizánsky bunker a informačné panely o výstavbe počas SNP.
8

Kostol sv. Margity
V obci Mlynica sa nachádza pôvodne románsky rímskokatolícky kostol sv. Margity Antiochijskej  z 13. storočia, goticky prestavaný v 1. polovici 15. storočia. V dvojloďovom objekte sú vzácne krídlové oltáre zo začiatku 16. storočia poznačené vplyvom Majstra Pavla z Levoče.

Kostol sv. Margity
Minigolfové ihrisko
9

Minigolfové ihrisko
Obec Veľký Slavkov ponúka 18 jamkové minigolfové ihrisko, ktoré svojim dizajnom zaujme určite všetkých. Ihrisko je s umelou trávou, čiže dá sa hrať celoročne a hru nepokazí ani počasie, ktoré je pod Tatrami často vrtkavé. Táto hra rozvíja sústredenie, trpezlivosť, motoriku, odhad ale tiež podporuje súťaživosť. Zažijete pri ňom napätie, ale aj kopec srandy. Je to perfektná zábava pre celú rodinu alebo kolektív.

10

Cykloturistika
Región Vysoké Tatry – Podhorie sa považuje za raj pre cyklistov. Destinácia ponúka celkovo 350 km cyklotrás rôznej náročnosti. Vďaka tomu, si dovolenku a výhľady na tatranské štíty, ale aj okolitú prírodu užijú naozaj všetci. Či sú to milovníci zjazdov, náročných terénov, ale rodiny s deťmi. Viac tipov na cyklotrasy nájdete tu. Propagačné video o možnostiach cyklistiky v regióne nájdete tu.

Cyklistika
You don't have permission to register