Múzeá a galérie v Tatrách

Múzeá a galérie

Kočiarove múzeum Pavla Baláža

Kočiarove múzeum tvorí zbierka 30 kusov rôznych kočiarov a saní a množstvo iného materiálu. Napríklad sedlá z prvej a druhej svetovej vojny, anglických postrojov šľachticov Bornemiszovcov, ktorí sa zaslúžili o založenie jazdectva pod Tatrami alebo poprsných pohrebných postrojov na štvorzáprah grófa Andrassyho.

Popradská 653
Veľká Lomnica 059 52

kociarovemuzeum@gmail.com

https://kociarovemuzeum.webnode.sk/

Kočiarove múzeum Pavla Baláža
Glass ateliér Štôla

Glass ateliér

Videli ste už ako sa fúka sklo? Ako sa robia vianočné ozdoby alebo sklenné nádobky? To všetko uvidíte alebo si aj vyskúšate počas návštevy rodinného Glass Ateliéru v Štôle. Skúsený a príjemný sklár Jaroslav Kocian vám rád predvedie, čo dokáže.

Glass ateliér Štôla
glassatelier@glassatelier.sk

Tatranská galéria

Tatranská galéria sídli v starej budove Tatranskej elektrárne a jej história siaha až do roku 1960. Jej prvé sídlo bolo v Starom Smokovci. V dnešnej dobe v nej môžete obdivovať rôzne výstavy a tiež pravidelné vernisáže.

Hviezdoslavova 12
Poprad 05801
tatragaleria@tatragaleria.sk

https://www.tatragaleria.sk

Tatranská galéria
Galéria Encián

Galéria Encián

Galéria Encián je najvyššie položenou galériou v strednej Európe. Galéria Encián vznikla obnovou nevyužívaných priestorov budovy Encián na Skalnatom Plese. Nachádza sa vo výške 1751 m n.m.

Skalnaté pleso
Tatranská Lomnica
encian@tos-tatry.sk

Kežmarský hrad

Hrad sa nachádza priamo v centre mesta a zapísal do dejín tatranskej turistiky ako východisko prvého známeho turistického výletu do Vysokých Tatier.

Hradné námestie 42
060 01 Kežmarok

https://www.kezmarok.com/?Informacie-pre-navstevnikov/Otvaracie-hodiny

Kežmarský hrad
Lovecký zámoček Tatranská Javorina

Hohenlohe Tatranská Javorina

Lovecký zámoček Hohenlohe v Tatranskej Javorine je národnou kultúrnou pamiatkou v majetku štátu, v správe Kancelárie prezidenta SR. Drevený zámoček dal v rokoch 1883-85 postaviť vtedajší vlastník javorinského panstva, pruské knieža Christian Craft Hohenlohe-Öhringen. Na mieste, z ktorého vidno Belianske aj Vysoké Tatry, ho navrhol architekt Jean Leindecker.

Tatranská Javorina 28
Tatranská Javorina 059 56

javorina@prezident.gov.sk

https://www.prezident.sk/javorina/

Lyžiarske múzeum

Expozícia SKI MÚZEA v Tatranskej Lomnici sa venuje histórii vzniku a vývoja zimných športov vo Vysokých Tatrách od ich samého počiatku. Návštevníci múzea sa prostredníctvom 19 náučných tabúľ dozvedia veľa zaujímavých informácií o začiatkoch lyžovania, korčuľovania, curlingu, horolezectva, sánkovania, či bobovania vo Vysokých Tatrách.

Tatranská Lomica 059 60

Lyžiarske múzeum
Múzeum TANAPu

Múzeum TANAPu

V múzeu nájdete exponáty tatranských zvierat, medzi nimi aj najväčšieho z nich – medveďa hnedého, či rysa v životnej veľkosti. V expozícii sa nachádza aj obrovská zbierka parožia jeleňa počas celého jeho života a pamätné miesto venované tým, ktorí presadzovali a uskutočňovali myšlienku Tatranského národného parku.

Tatranská Lomnica 059 60

muzeum@lesytanap.sk

https://www.lesytanap.sk/sk/pre-navstevnikov/muzeum-tanapu/

Podtatranské múzeum

Podtatranské múzeum v Poprade patrí medzi najstaršie múzeá na Slovensku. Nachádza sa priamo v centre mesta a jeho začiatky siahajú až do roku 1876.

Vajanského 72/4 72/4
Poprad 058 01
sekretariat@muzeumpp.sk

https://www.muzeumpp.sk/

 

Podtatranské múzeum
Tricklandia Smokovec

Tricklandia

Tricklandia je zábavný park, ktorý je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Je založený na trick arte – umení optických ilúzi. Súčasťou je zrkadlové bludisko.

Cesta Slobody 4
Starý Smokovec 062 01

info@tricklandia.sk

https://www.tricklandia.sk/

Poliankovo

Poliankovo – digitálna galéria a kaviareň. Na ploche cca 500 m2 si odnesiete pekný vizuálny zážitok a pomocou moderných technológií priblížia umenie všetkým ľuďom, ktorí ich navštívia.

Tatranská Polianka
062 01
Vysoké Tatry – Tatranská Polianka 20
info@poliankovo.sk

https://www.poliankovo.sk/

Poliankovo
Múzeum Ždiarsky dom

Múzeum Ždiarsky dom

Múzeum Ždiarsky dom sa nachádza priamo v drevenici, ktorá je typická pre Žiar. Celý objekt bol postavený v roku 1971 podľa vzorov dreveníc z roku 1911 a 1914.
V obytnej časti je stála expozícia vnútorného interiéru, krojov, pracovného náradia.

Popri zaujímavom výklade z úst správcu múzea oblečeného v ždiarskom kroji, máte možnosť zažiť Ždiarsku svadbu, obliecť sa do kroja. Sprievodnou akciou môže byť aj jazda na konskom záprahu cez Ždiar a blízke okolie, ochutnávka miestnych špecialít, či vypočuť si tóny goralskej hudby.

059 55 Ždiar

https://zdiar.eu/sk/sluzby/muzeum/muzeum-zdiarsky-dom.html

You don't have permission to register