Múzeá a galérie v Tatrách

Múzeá a galérie

Tatranská galéria

Tatranská galéria sídli v starej budove Tatranskej elektrárne a jej história siaha až do roku 1960. Jej prvé sídlo bolo v Starom Smokovci. V dnešnej dobe v nej môžete obdivovať rôzne výstavy a tiež pravidelné vernisáže.

Hviezdoslavova 12
Poprad 05801
tatragaleria@tatragaleria.sk

https://www.tatragaleria.sk

Tatranská galéria
Galéria Encián

Galéria Encián

Galéria Encián je najvyššie položenou galériou v strednej Európe. Galéria Encián vznikla obnovou nevyužívaných priestorov budovy Encián na Skalnatom Plese. Nachádza sa vo výške 1751 m n.m..

Skalnaté pleso
Tatranská Lomnica
encian@tos-tatry.sk

Kočiarove múzeum Pavla Baláža

Kočiarove múzeum tvorí zbierka 30 kusov rôznych kočiarov a saní a množstvo iného materiálu. Napríklad sedlá z prvej a druhej svetovej vojny, anglických postrojov šľachticov Bornemiszovcov, ktorí sa zaslúžili o založenie jazdectva pod Tatrami alebo poprsných pohrebných postrojov na štvorzáprah grófa Andrassyho.

Popradská 653
Veľká Lomnica 059 52

kociarovemuzeum@gmail.com

https://kociarovemuzeum.webnode.sk/

Kočiarove múzeum Pavla Baláža
Lovecký zámoček Tatranská Javorina

Hohenlohe Tatranská Javorina

Lovecký zámoček Hohenlohe v Tatranskej Javorine je národnou kultúrnou pamiatkou v majetku štátu, v správe Kancelárie prezidenta SR. Drevený zámoček dal v rokoch 1883-85 postaviť vtedajší vlastník javorinského panstva, pruské knieža Christian Craft Hohenlohe-Öhringen. Na mieste, z ktorého vidno Belianske aj Vysoké Tatry, ho navrhol architekt Jean Leindecker.

Tatranská Javorina 28
Tatranská Javorina 059 56

javorina@prezident.gov.sk

https://www.prezident.sk/javorina/

Lyžiarske múzeum

Expozícia SKI MÚZEA v Tatranskej Lomnici sa venuje histórii vzniku a vývoja zimných športov vo Vysokých Tatrách od ich samého počiatku. Návštevníci múzea sa prostredníctvom 19 náučných tabúľ dozvedia veľa zaujímavých informácií o začiatkoch lyžovania, korčuľovania, curlingu, horolezectva, sánkovania, či bobovania vo Vysokých Tatrách.

Tatranská Lomica 059 60

Lyžiarske múzeum
Múzeum TANAPu

Múzeum TANAPu

V múzeu nájdete exponáty tatranských zvierat, medzi nimi aj najväčšieho z nich – medveďa hnedého, či rysa v životnej veľkosti. V expozícii sa nachádza aj obrovská zbierka parožia jeleňa počas celého jeho života a pamätné miesto venované tým, ktorí presadzovali a uskutočňovali myšlienku Tatranského národného parku.

Tatranská Lomnica 059 60

muzeum@lesytanap.sk

https://www.lesytanap.sk/sk/pre-navstevnikov/muzeum-tanapu/

Podtatranské múzeum

Podtatranské múzeum v Poprade patrí medzi najstaršie múzeá na Slovensku. Nachádza sa priamo v centre mesta a jeho začiatky siahajú až do roku 1876.

Vajanského 72/4 72/4
Poprad 058 01
sekretariat@muzeumpp.sk

https://www.muzeumpp.sk/

 

Podtatranské múzeum
Tricklandia Smokovec

Tricklandia

Tricklandia je zábavný park, ktorý je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Je založený na trick arte – umení optických ilúzi. Súčasťou je zrkadlové bludisko.

Cesta Slobody 4
Starý Smokovec 062 01

info@tricklandia.sk

https://www.tricklandia.sk/

Poliankovo

Poliankovo – digitálna galéria a kaviareň. Na ploche cca 500 m2 si odnesiete pekný vizuálny zážitok a pomocou moderných technológií priblížia umenie všetkým ľuďom, ktorí ich navštívia.

Tatranská Polianka
062 01
Vysoké Tatry – Tatranská Polianka 20
info@poliankovo.sk

https://www.poliankovo.sk/

Poliankovo
Múzeum Ždiarsky dom

Múzeum Ždiarsky dom

Múzeum Ždiarsky dom sa nachádza priamo v drevenici, ktorá je typická pre Žiar. Celý objekt bol postavený v roku 1971 podľa vzorov dreveníc z roku 1911 a 1914.
V obytnej časti je stála expozícia vnútorného interiéru, krojov, pracovného náradia.

Popri zaujímavom výklade z úst správcu múzea oblečeného v ždiarskom kroji, máte možnosť zažiť Ždiarsku svadbu, obliecť sa do kroja. Sprievodnou akciou môže byť aj jazda na konskom záprahu cez Ždiar a blízke okolie, ochutnávka miestnych špecialít, či vypočuť si tóny goralskej hudby.

059 55 Ždiar

https://zdiar.eu/sk/sluzby/muzeum/muzeum-zdiarsky-dom.html

Kežmarský hrad

Hrad sa nachádza priamo v centre mesta a zapísal do dejín tatranskej turistiky ako východisko prvého známeho turistického výletu do Vysokých Tatier.

Hradné námestie 42
060 01 Kežmarok

https://www.kezmarok.com/?Informacie-pre-navstevnikov/Otvaracie-hodiny

Kežmarský hrad
You don't have permission to register