Tatry Podhorie

Hobitie domčeky pod Kráľovou Hoľou

Príďte si pozrieť zemiakové pivnice v malebnej dedinke Liptovská Teplička v podhorí Vysokých Tatier. Podobajú sa na „hobitie domčeky“.  Pivničky sú vyhĺbené kolmo do zeme 2,5-3 m, majú  hruškovitý tvar, striešku z guľatiny a na nej mačinu. Vďaka vápencu a stabilnej teplote 2-6*C uchovávajú dobrú kvalitu potravín po celý rok. Týchto  419 zemiakových pivníc je európskym unikátom. Aj terasovité polia (schody do neba), ktoré vznikli oraním do svahu a navršovaním skál na pestovanie zemiakov a obilnín,  získali ocenenie Rady Európy v roku 2015. Neďaleko pivničiek je biofarba, kde si dokonca aj v sobotu a v nedeľu (7:00-13:00) môžete nakúpiť chutnú bryndzu, tvaroch, žinčicu, rôzne syry a iné dobroty z ovčieho aj kravského mlieka. Keď si vopred objednáte čerstvé jahňacie a hovädzie mäso, určite neoľutujete!

Do Liptovskej Tepličky sa dá prísť nielen na aute,, ale aj na bicykli (z Popradu cez Svit-Lučivná-Šuňava-L.Teplička alebo z Tatranskej Štrby-Štrba-L.Teplička) a pokračovať popod južné svahy Nízkych Tatier cez Vikartovce-Vernár-Kravany-Spišské Bystré späť do Popradu. Uvidíte nádhernú prírodu, voňavé lesy,  zurčiace potôčiky, pasúce sa ovečky aj stáda kráv…

Zostaňte však chvíľu v L.Tepličke – dedine roka 2007. Pozrite si drevené zrubové domy s úzkymi dvormi a stodolami, ľudovú architektúru, pri prechádzke  ešte stretnete v krojoch oblečené ženy, či konské povozy. Zájdite ku prameňu Škverkovec, na skalnú vyvýšeninu Turnička a doprajte si výhľady na Vysoké Tatry a majestátnu Kráľovú hoľu. V dedine nájdete aj pamätnú izbu  významného rodáka Mons. Štefana Náhalku (pápežského preláta a zakladateľa Ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme) aj stálu  výstavu tradičného ľudového bývania. Barokový rímsko-katolícky kostol zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi bol vysvätený v roku 1759. Mohutný kríž na konci dediny postavili na znak vďaky Tepličania, ktorí sa šťastlivo vrátili domov z Ameriky začiatkom 20.storočia: tu sa lúčili pri odchode a vítali pri návrate.  Okolím obce vás prevedie náučný chodník dlhý 6,5 km (dá sa skrátiť len na 2km) s informáciami o krajine, vodstve, živočíchoch a rastlinstve, mokradiach…Nároční turisti určite vystúpia na Kráľovú hoľu.

0
You don't have permission to register