Image Alt

Vyhliadka Útuľňa Andrejcová

Viete, že na útuľnu Andrejcová sa môžete dostať z Liptovskej Tepličky až 3 značenými trasami?

Zaujímavosti o lokalite

Známa zrubová chata, útulňa, na hlavnom hrebeni Kráľovohoľských Nízkych Tatier. Je to vybudovaný prístrešok pre všetkých príchádzajúcich nadšencov turizmu. Chatka bola postavená v roku 1968 ako miesto pre oddych, prípadne prístrešok pred zlým počasím. Časom sa udomácnila aj v turistickej mape a jej prístrešie dodnes využilo už nespočetne veľa ľudí. V období pastvy v útulni prebývali aj pastieri a tá bola využívaná ako salaš.
Aj napriek tomu, ze zrub postupne chátral (útulňa pod Andrejcovou alebo aj “na Andrejcovej”), bol vyhľadávaným a strategickým miestom pre prechod hlavným hrebeňom Nízkych Tatier. Najnovšie na Kráľovú Hoľu pribudla nová moderná horská chata, ktorá leží v Prednom (Nižnom) sedle na jej južných svahoch, a útulňa Andrejcová jej jej novým susedom.
V roku 2014 – 2015 Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny s Národným parkom Nízke Tatry získal v rámci grantového programu “Obnovme Tatry” financie a zrub zrekonštruoval. Útulňa Andrejcová sa postupne mení a s ňou aj okolie či služby. Je otvorená celoročne a počas víkendov je tu dokonca aj chatár.
Zdroj: https://domalenka.sk/atrakcie/utulna-andrejcova

andrejcova utulna Teplicka
Pod Staníkovom cestou na Andrejcovú a Kráľovu hoľu_Katarína Fedorová

Útuľňa Andrejcová patrí do „chotára“ obce Liptovská Teplička. Malebná obec Liptovská Teplička patrí k najkrajším na Slovensku, typická je svojimi zemiakovými pivničkami a stodolištím, mnohými prameňmi v okolí. V dedinke sa naďalej udržiava folklór i vďaka tradičnému folklórnym slávnostiam pod Kráľovou hoľou na veľkom amfiteátri s prekrásnymi výhľadom na Tatry.

Adresa

ADRESA

Liptovská Teplička

GPS

48°54’05.0″N 20°01’24.1″E

Prístup k lokalite

Prístup k danému miestu

Modrou značkou cez Ždiarsku dolinu (4:30 hod), žltou značkou cez Panskú hoľu (5:15 hod), alebo zelenou značkou a hrebeňovkou cez Kráľovú hoľu (7:30 hod).

Mapa a navigácia

Photo & video

Objavte ďalšie trasy Nepoznané Tatry

You don't have permission to register