Batizovska izba Batizovce

Batizovská izba a Hasičská izba

Batizovská izba v obci Batizovce, umiestnená v bývalej Evanjelickej ľudovej škole z roku 1909, vás privíta s kúskom histórie a prenesie vás do minulých čias.

Zaujímavosti o lokalite

Zistíte, ako žili viaceré generácie v jednej miestnosti, a objavíte pracovné náradie na spracovanie ľanu, tkanie kobercov a odevov. Vystavený tradičný kroj vás očarí svojou krásou, a každá „kasta“ je originálna s ornamentmi, menom majiteľky a rokom výroby. Zachovalé dobové fotografie na hrubých múroch zachytávajú život a ľudí z Batizoviec. Ak vás zaujíma, ako vyzerala „braltská“ posteľ a do akej výšky siahala, neváhajte navštíviť Batizovskú izbu.
V druhej bývalej triede je Hasičská izba s množstvom techniky, uniforiem a prístrojov. Na dvore zas uvidíte starý 300-ročný orech.

Batizovska izba Batizovce
Batizovská izba_1_Danka Velecká

Podtatranská obec Batizovce Vás rada privíta v Batizovskej izbe, ktorá sa nachádza v historickej budove bývalej Evanjelickej ľudovej školy z roku 1909, v ktorej čerpalo vedomosti niekoľko generácií batizovských detí.

Už pri vstupe do miestnosti zacítite kus histórie a prenesiete sa do dávnych čias. Jedna časť Batizovskej izby Vám povie, ako bývalo viac generácii v jednej miestnosti, kde prebiehal bežný život. V druhej časti nájdete pracovné náradie na spracovanie ľanu, tkanie kobercov a odevov. Zachované sú tiež pomôcky na prípravu jedál a historické náradie potrebné na gazdovstve. Zaujme Vás aj vystavený tradičný kroj, ktorý sa ukladal do krásne vyzdobenej „kasty“, ktorá bola súčasťou výbavy každej nevesty. Každá jedna vystavená „kasta“ je originálne a jedinečne vyzdobená ornamentami a taktiež aj menom majteľky a rokom kedy bola vyrobená. Najstaršia s, a zachovala z roku 1815. Vysoké a hrubé múry zdobia dobové fotografie, ktoré zachytávajú život a ľudí z Batizoviec.

A ako vyzerala „ braltská“ posteľ? Do akej výšky siahala? Koľko mala nevesta perín a vankúšov? Príďte sa pozrieť do našej Batizovskej izby.

Zdroj: https://www.obecbatizovce.sk/obec-9/batizovska-izba/

Adresa

ADRESA

Štúrova 78, 059 35 Batizovce

GPS

49.07475, 20.18483

Prístup k lokalite

Prístup k danému miestu

Minimúzeum sa nachádza v strede obce, jednoduchý prístup autom. Zaparkovať môžete na vyhradených parkovacích miestach, alebo na možných miestach na obecných uliciach.

Mapa a navigácia

Photo & video

Objavte ďalšie trasy Nepoznané Tatry

You don't have permission to register