Tatry Podhorie

Batizovská izba

Batizovska izba

Pozývame vás na prehliadku Batizovskej izby v podtatranskej obci Batizovce. V budove starej školy, v 2 veľkých triedach nájdete množstvo vecí, ktoré mnohým pripomenú detstvo u babičky na dedine. Vyšívané ľudové kroje aj rôzne čepce:  viete prečo mali muži na lajbliku (veste) vyšité aj meno? To aby ich mohli odviesť k rodine, kam patria, keď sa cestou z krčmy niekde stratili!
Aký veľký kufor bolo potrebné zbaliť na cestu do vysnívanej Ameriky? A aký kufor pre chlapca na vojnu? Aké drevené „chodúľky“ mali dojčatá? Aké hračky?
Ako vyzeral mangel?

V druhej bývalej triede je Hasičská izba s množstvom techniky, uniforiem a prístrojov. Na dvore zas 300-ročný orech.
Množstvo príbehov a zaujímavosti vám povie príjemná pani sprievodkyňa pani Orolínová! Odporúčame dohodnúť si s ňou obhliadku radšej deň vopred (tel.0944 136 802).

Po obhliadke vybehnite hore ulicou (asi 600m) na vyhliadku, ďalekohľad vám priblíži Tatry, oddýchnete si na hojdačke, alebo si doprajte piknik pri drevených stoloch. Z dediny vedie náučný chodník do neďalekých obcí Gerlachov, Mengusovce aj Štôla – či už pôjdete pešo, s paličkami alebo na horskom bicykli, nádherné výhľady na tatranskú panorámu vás očaria!

Keď budete hladní, najesť sa môžete v hoteli Guľa, alebo bistre Moment, či štýlovom Gašperovom mlyne.

0
You don't have permission to register