Tatry Podhorie

Zimné spoznávanie okolia pre rodiny aj seniorov

Pohybová aktivita Pohybom si ma nájdi je spustená v 3 obciach aj v zime: Štôla, Liptovská TepličkaKravany. Aktivita je zameraná na pohyb v prírode s prvkami orientácie a je určená pre všetky vekové kategórie a skupiny, ktoré majú radi dobrodružstvo, zábavu a aktívny pohyb. Úlohou je navštíviť všetky kontrolné stanovištia v teréne, ktoré sú zakreslené na mape – každé má svoj kód a písmeno. Po vypísaní tabuľky na mape získa každý darček (či už „tatranský vzduch“ v skle alebo porcelánový hrnček s logom) a môže sa zapojiť aj do žrebovania o zaujímavé ceny – wellness pobyt či fotoobraz. Viac informácií nájdete tu.

Čo sa dá pozrieť aj v zime?
Liptovskej Tepličke sú to terasovité polia, ktoré vznikli oraním do svahu a navršovaním skál na pestovanie zemiakov a obilnín,  získali ocenenie Rady Európy 2015 a Liptovská Teplička sa stala v roku 2007 Dedinou roka.  Je tu pamätná izba na významného rodáka Mons. Štefana Náhalku (pápežského preláta a zakladateľa Ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme) a výstava tradičného ľudového bývania. Barokový rímsko-katolícky kostol zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi bol vysvätený v roku 1759. Kríž na konci dediny postavili na znak vďaky Tepličania, ktorí sa šťastlivo vrátili domov z Ameriky začiatkom 20.storočia: tu sa lúčili pri odchode a vítali pri návrate. Pri prechádzke obcou ešte stretnete v krojoch oblečené ženy, či konské povozy, pasúce sa stáda oviec, budete obdivovať ľudovú architektúru a drevené zrubové domy. Aj v zime vás okolím obce prevedie náučný chodník dlhý 6,5 km (dá sa skrátiť len na 2km) s informáciami o krajine, vodstve, živočíchoch a rastlinstve, mokradiach… Viac o Liptovskej Tepličke.

Za zastavenie stojí aj obec Štôla – odporúčame urobiť si vychádzku k Jánošíkovmu vodopádu na rieke Poprad a navštíviť Glass ateliér: sklenené miniatúry, šperky, svietniky, lampky, dekoratívne sklo – to všetko ručne tvarované v plameni plynového horáka.

1
You don't have permission to register